EMNİYET

Silahla ilgili hayati bilgiler ve KURALLAR


1. Bütün silahlar doludur.

Etrafınızdaki her silahın dolu olduğunu düşünerek hareket edin. Yakınınızda bulunan bir silahın şarjörünün ve atım yatağının(namlu) boş olduğundan emin olun. Bunun için silaha uygun boşaltma hareketlerini, elle ve gözle kontrol etme süreçlerini mutlaka istisnasız yerine getirin.

2. Silahınızı, ateşlemek istemediğiniz hiçbir hedefe doğrultmayın.

Bazı Ortadoğulular gibi şaka yapmayın; ateş etmek istemediğiniz hiçbir canlıya silah doğrultmayın. Hedef gözetmeksizin havaya ateş etmeyin. Düğün ve kutlama gibi vesilelerle havaya kutlama atışında bulunmanın Türk silah kültürüne aykırı olduğunu unutmayın.

3. Ateş etmeye karar verene kadar, parmağınızı tetiğe götürmeyin.

Tetik disiplini, kültürlü silah sahipleri ile barzoların arasındaki en büyük farktır. Tetik parmağını, tetik korkuluğunun dışında tutmayan insanları uyarın, uyarıları dinlemeyen cahil barzoların bulunduğu ortamlardan hızla uzaklaşın.

4. Atış yaptığınız çevreyi iyi tanıyın.

Talim sırasında hedefinizin etrafında herhangi bir canlı bulunmadığına, atış hattında ve hedef arkasında canlı trafiğinin olmadığına daima emin olun.

Kendinizi savunmak için silahınızı kullanmak zorunda kaldığınızda dahi hedefinizin arkasında ve atış hattınızda, ateş etmek istemediğiniz insanların olmadığına emin olun çünkü masum insanlara zarar vermek istemezsiniz.

5. Silahınızı ve mühimmatlarınızı emniyetle taşıyın ve saklayın.

Silahlarınızın ve mühimmatlarınızın, kazalara neden olabilecek bilgisiz kişilerin eline geçmeyeceğinden emin olun. Silah taşımak ciddi bir iştir. Silah taşıma usulleri ve esasları hakkında muhakkak bilgilenin.


HATIRLAYIN:

Türk kültüründe, silahla havaya ateş ederek kutlama yapmak yoktur. Havaya ateş ederek kutlama yapmak, mertçe cenk edemeyen ve savaşmaktan anlamayan toplulukların adetidir.